پاورپوینت نظام سیاسی اسلام و رهبری دینی در عصر غیبت

پاورپوینت نظام سیاسی اسلام و رهبری دینی در عصر غیبت

دسته بندی پاورپوینت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۲٫۳۲۳ مگا بایت
تعداد صفحات ۲۴۹
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پاورپوینت نظام سیاسی اسلام و رهبری دینی در عصر غیبت

نوع فایل: پاورپوینت (قابل ویرایش)

قسمتی از متن پاورپوینت :

تعداد اسلاید : ۲۴۹ صفحه

نظام سیاسی اسلام
و رهبری دینی در عصر غیبت مقدمه شعاع تعالیم و عملكرد و تأثیرگذاری اسلام تمام عرصه‌های ظاهری و باطنی انسان رادر برگرفته و برنامه كامل چگونه زیستن و سعادتمند شدن انسان را در نگرش فردی و اجتماعی بیان می‌كند.
مهم‌ترین اهداف حكومت اسلامی
۱- استقرار توحید و رهانیدن مردم از بندگی غیر خدا
۲- رشد و تكامل علمی، فرهنگی و تربیتی انسانها
۳- آزاد سازی توده‌های مردم و انسانهای مستضعف از چنگال ستمگران و بردگی مستكبران
۴- برپایی جامعه نمونه و مدیریت فاضله آرمانی از راه قسط و عدل
۵- اجرای كامل قوانین آسمانی وانسانی ساز اسلام (اقتصادی- مالی- حقوقی- قضایی- سیاسی- اجتماعی) « ولایت» مهم ترین اصل دراسلام و نگهبان توحید، نبوت، عدالت ومعاد است.

امام باقرعلیه السلام می‏فرماید : « اسلام بر پنج چیز بنیان نهاده شد، برنماز، زكات، روزه، حج و ولایت و بر هیچیك از اینها چون ولایت توصیه نشده است، اما مردم چهار چیز را گرفتند و ولایت را رها ساختند .»

امام صادق‏علیه السلام نیز فرموده اند : سنگهای زیرین اسلام سه چیز است : ۱) نماز ۲) زكات ۳) ولایت ، كه هیچیك از اینها بدون دیگری صحیح نیست ».

امام خمینى (ره)، نخستین فقیهى است كه پس از آنكه مبحث دیرینه ولایت‏فقیه و حكومت اسلامى را در قالب‏تئورى بیان داشت، آن را مستقلا به مقام‏عمل نیز درآورد. فصل اول

مفاهیم وکلیات مفهوم نظام سیاسی اسلام مجموعه منسجمی از کنش ها و واکنش ها، اصول و قواعد حاکم بر رفتارهای اجتماعی که بر پایه مبانی اعتقادی اسلام استوار شده و در مسیر کمال حقیقی و قرب انسان به خدا گام برمی دارد.
در فرهنگ معین، سیاست به معنای حكم راندن به رعیت و اداره كردن امور داخلی و خارجی كشور و همچنین به معنای داوری، سزا، تنبیه و جزا آمده است.

در لغت‌نامه دهخدا، سیاست به معنی تدبیر، مصلحت و دوراندیشی آمده است.

صاحبنظران، بیش از ۲۰۰ تعریف راجع به سیاست شمرده‌اند كه در اینجا به چند تعریف اصطلاحی مهم آن می‌پردازیم.
سیاست
۱٫ سیاست به مثابه علم قدرت

نظریه‌پردازان غربی، غالباً سیاست را علم قدرت شمرده‌اند و افراد زیادی نیز در ایران به طور آشكار و روشن آن را پذیرفته‌اند موریس دوورژه با نقد تعاریف دیگر و دفاع از تعریف خود، سیاست را علم قدرت نامیده است.

اندیشمندانی چون جوزف فرانكل، ماكیاول نیچه، فرانكلین لووان بومرو و … چنین تعریفی از سیاست دارند.

۲٫ سیاست به معنی علم دولت

عده‌ای دیگر از نظریه‌پردازان غربی، سیاست را علم دولت نامیده و آن را به معنی علمی كه رفتار دولت را مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد تعریف نموده‌اند. به عنوان مثال، رافائل می‌گوید: آنچه به دولت مربوط می‌باشد یك امر سیاسی است. او معتقد است كه تاریخ نظریه‌های سیاسی عمدتاً درباره دولت است.

بلونشلی نیز می‌گوید: علم سیاست به معنای درست كلمه، علمی است كه دولت را بررسی كند.

تعاریف فوق چنان اهمیتی در سیاست دارند كه دانشمندان سیاسی را به دو گروه عمده اندیشمندان قدرت محور و نظریه‌پردازان دولت محور تقسیم نموده‌اند.
۳٫ سیاست به معنی هدایت مردم واداره امور جامعه

در بین نظریه‌پردازان مسلمان، امام خمینی(ره) ، سیاست را دقیقاً در معنای تمشیت واداره امور بكار برده‌اند و تمشیت در بیانات ایشان، یعنی رو به راه كردن كارها چه سیاسی و چه غیر سیاسی.
تمشیت در فرهنگ معین به معنی روان كردن، راه انداختن و سامان دادن نیز آمده است.
”سیاست این است كه جامعه را هدایت كند و راه ببرد، تمام مصالح جامعه و تمامی ابعاد انسان و جامعه را در نظر بگیرد و اینها را به طرف چیزی كه صلاحشان هست هدایت كند“
( صحیفه امام. ج ۱۳، ص ۴۳۲)

سیاست عین دیانت
قرآن كریم هم بر اصل حكومت تاكید دارد و هم بر نوع حاكمیت و در آیات متعددی ایجاد قانون و حاكمیت مطلق را از آنِ خداوند می‌داند: «ان الحكم الالله» انعام/۵۷٫


توجه: متن بالا فقط قسمت کوچکی از محتوای فایل پاورپوینت بوده و بدون ظاهر گرافیکی می باشد و پس از دانلود، فایل کامل آنرا با تمامی اسلایدهای آن دریافت می کنید.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پاورپوینت نظام سیاسی اسلام و رهبری دینی در عصر غیبت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *